Loketské vyhlídky

Do Lokte mě to táhlo už dlouho. Kombinace jednoho z nejkrásnějších míst v Česku a místního minipivovaru přímo v historickém centru je prostě neodolatelná.

Původní plán na přespání přímo ve městě nevyšel. Spojení s Karlovými Vary funguje ale výborně. Vlak je zajímavější, hlavně závěrečná úzká lesní pasáž tratě za stanicí Loučky (a obří uhelné nádraží Nové Sedlo u lomu Jiří), autobus zase rychlejší.

Úplně nejlepší a nejvíc v souladu s myšlenkou pivního toulání by byla pěší trasa – cca 10 až 15 kilometrů, podle zakončení, podél Svatošských skal. Jenže na tu tentokrát ve snaze stihnout toho co nejvíc i ve Varech nebyl čas.

Procházku centrem města asi nikdo nevynechá, určitě se ale vyplatí vykročit i pár kroků za jeho hranice. Ze Zahradní ulice vede zelená značka na most přes Ohři a pak středně náročným stoupáním do lesa. Za vodopády označenými na mapě jako Loketské kaskády, pak už neznačená cesta zatáčí doprava směrem k vyhlídkám. Tady už stoupání končí a po vyhlídkách se dá jít směrem k parkovišti zhruba kilometr.

Výhledy jsou úžasné. A hlavně se pak dá přes most T.G. Masaryka přejít rovnou do pivovar Svatý Florián. Ten se odvolává na loketskou pivovarskou tradici sahající do roku 1352, jeho vlastní historie se ale počítá od roku 2006.

V březnu byla na čepu světlá a tmavá jedenáctka, nakuřovaná třináctka a Longin polotmavá rubínová patnáctka. Prosluněná zahrádka, hezky zrekonstruovaný pivovar, historie bezmála hmatatelná – to všechno hraje dohromady a zážitek pozvedá. Je fajn si tam to pivo dát a díky za to, že tam ten pivovar je (a že spolu s rekonstrukcí hotelu U Bílého koně ožívá v Lokti i jeho sesterský lihovárek).

Piva nejsou špatná, jen jsem si při jejich ochutnávání vzpomněl na pivovar ve Štramberku. Stejně malebná lokalita, prakticky stejné datum založení (2005), stejné průkopnické nadšení a prošlapávání cest v časech, kdy minipivovarská scéna byla v počátcích. A stejně neodbytná myšlenka, jestli být jiný než europivní mainstream dnes samo o sobě dnes ještě stačí. Pár piv po procházce fajn, ale do zásoby jsem si tentokrát nenakoupil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výlety se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.