Podzimní rest: Cvikov a Lužické hory

V době, kdy se české hory potýkají s přívaly sněhu, vypadají listopadové fotografie najednou trochu nepatřičně. Nevzpomenout si na návštěvu cvikovského pivovaru by ale byla škoda. Je to jeden z nejkrásnějších pivovarů s fantastickým okolím.

Jet do Cvikova jen na pivo by byla jen část zážitku, i když i to stojí samozřejmě zato. Kromě konzumace (v listopadu byla vedle tradiční nabídky na čepu i polotmavá třináctka Stovka – a jak to zrovna nebývá moje oblíbená varianta, tahle mi přišla parádní, ne moc sladká, vyváženě hořká, plná, ale pitelná, opravdu dobrá kombinace všeho) se určitě vyplatí i prohlídka pivovaru. A s ní pohled do historie – rozmach od poloviny 19. století, úpadek po druhé světové válce, devastace a následné zmrtvýchvstání po roce 2013.

Pivovar je navíc zasazený do překrásné krajiny Lužických hor. Nejjednodušší způsob, jak ji nasát, je čtyřkilometrový okruh od pivovaru po žluté turistické značce přes Lesní divadlo, vyhlídku Švýcárna a Schillerovu vyhlídku zpět. Příjemná procházka s mírným stoupáním, zhruba čtyři kilometry.

Určitě se ale vyplatí si základní „žlutou“ cestu rozšířit a za Schillerovou vyhlídkou odbočit přes louku ke Kalvárii.

Cestou se vám otevře i následující výhled na Cvikov a horu Klíč.

V okolí Cvikova se dá samozřejmě vyrazit na spoustu dalších výletů s různou časovou i fyzickou náročností. Pro inspiraci dole vyhlídka z hory Luž.

Z parkoviště u chaty Luž (za Horní Světlou) je to přes vrchol a německý Waltersdorf opět zhruba čtyřkilometrový okruh s trošku strmějším, ale nijak extrémním výstupem. A parádní vyhlídkou.