Mariánské Lázně: kolem pramenů do pivovaru

S Mariánskými Lázněmi si člověk většinou spojí jiné popíjení než zrovna pivo. Minipivovarská vlna ale dorazila už i sem a výsledek není vůbec špatný.

Na mapě to vypadá, že je to z centra docela daleko, ale ve skutečnosti ta cca čtyřicetiminutová procházka uteče rychle. Navíc se skoro až do pivovaru dá jít parkem, v zeleni a příjemném chládku.

A ještě se dají cestou ochutnávat lázeňské prameny. Začít se dá hned u toho Balbínova, u sousoší monarchů. Ten patří zrovna k těm pitelnějším (taky je u něj na naučné tabulce pro děti napsáno: „můžeš ho pít jako táta pivo“). Po pár desítkách metrů a zdolání parčíku u Hlavní třídy následují prameny Augustin a Edward VII. Ty pravda, stejně jako nedaleký Alexandřin, patří k poněkud hůře poživatelným…

Krásná cesta skrz park pak vede podél dětského hřiště a kavárny Cafe Park až k nádhernému pavilonu Ferdinandova pramene. Mnohem pitelnější je ovšem Rudolfův pramen ležící kousek od železniční trati. Za ní už leží městská část Úšovice a v ní pivovar Kronl.

Nebyl jsem si úplně jistý, co přesně čekat, webové stránky by mohly být asi lépe aktualizované, ale o to milejší překvapení to nakonec bylo.

Všechno ještě září novotou, pěkně vkusně zařízené, čisté, všude hodně dřeva. Nad výčepem na tabulích výpis chuťovek (utopenec, hermelín, špek, párky) i piv. Ta byla k mání hned tři:

12 světlý ležák – lehounce nasládlejší, výrazně obilné, míň hořké, hezky pitelné
11 polotmavé – karamelovjší, trochu připálenější i hořčí než světlá dvanáctka, vcelu fajn
First Brew APA – prysyřicové, výrazně, ale příjemně hořké, vysoce pitelná věc, i když na ejly až tak nejsem, tohle bylo jasně nejlepší

Z nabídky nealko nápojů zaujaly limonády Wostok, třeba ta „jehličnatá“ byla výborná, byť kapku dražší.

Celkově to byl velmi příjemný zážitek, mimo jiné i proto, že pivovar působí spíš takovým sousedským dojmem, jako kdyby byl dělaný víc pro místní spíš než pro turisty. Obsluha taky fajn, navíc jsme měli štěstí, že se i grilovalo, což té uvolněné atmosféře taky nahrálo. Opravdu vydařená procházka.