Obrazem z Orlice

Překrásný kraj kolem Divoké Orlice nabízí nejen nádherné kopce, lesy, hrady, zámky, ale i výborný pivovar v Potštejně. Tentokrát víc obrázků a míň textu.

Výlet se dá začít třeba u zámku v Potštejně (obrázek nahoře), který nabízí perfektní ubytování v zámeckých pokojích i zajímavé prohlídky. Po zelené turistické značce se dá za chvilku dojít na místní nádraží. Cestou se jako ochutnávka otevře pěkný pohled na potštejnský hrad

Vlakem se dá přejet do nedalekých Litic nad Orlicí. A vyšplhat na hrad, jehož historie je mimo jiné spojená i s Jiřím z Poděbrad.

Hrad je možné projít i individuálně bez průvodce, ale komentovaná prohlídka je asi přeci jen zajímavější.

Po červené značce se pak dá příjemně vrátit podél řeky zpátky do Potštejna. Není to daleko ale z rozcestí pod hradem v Liticích až nahoru na hrad v Potštejně je potřeba počítat minimálně hodinu a dvacet minut, spíš půldruhé hodiny svižnějšího pochodu. Stihnout zámek v Potštejně, hrad v Liticích i hrad v Potštejně lze a nemusí to být nijak vyčerpávající, jen to chce přeci jen trochu rozplánovat.

Zatímco vyhlídka z věže na Liticích je trochu omezená (hrad je poněkud schovaný), z Potštejna je rozhled výtečný.

A na závěr stačí seběhnout zpátky do Potštejna, kde hned u zámku (čímž se okruh hezky uzavře) už čeká pivovar Clock. Při horším počasí, kdy se nedá využít venkovní zahrádka, tady může v sezóně vznikat trochu problém s kapacitou – i na konci září během naší návštěvy posedávalo dost lidí za chladnějšího večera venku, protože se dovnitř už nevešli.

Na druhou stranu, co může být lepší důkaz kvality piva než nabitý výčep. Mě osobně nejvíc sedla desítka Hektor, velmi příjemná, ne těžká, ale plnější, příjemně nahořklá, prostě tak akorát na žízeň. Polotmavá dvanáctka Maid byla také příjemná, jemně hořká, jemně karamelová, moc fajn.

Stout Exorcist byl pro mě asi hlavní překvapení (milé), hezky kávový, pražený, suchý a velmi pitelný.

APA Clock byla myslím velmi dobrý reprezentant své kategorie, jen pro mě osobně už přeci jen příliš hořké. Čtrnáctka E.S.B. mi přišla trochu sirupovější a lehce sladší,  tou jedinou jsem trochu zápasil. Celkově ale výborný zážitek umocněný grafickými návrhy robotů pro jednotlivá piva, které mě jednoduše baví.

Kombinace přírody, památek a piva je v Potštejně dokonalá. I když je to trochu z ruky, za návštěvu rozhodně stojí.