Korutanské střípky

Pozitivní na korutanské pivní nabídce je rozhodně její pestrost. O něco kritičtější hlas by dodal, že většina piv chutná dost podobně a ne vždy úplně výrazně. Zajímavá piva se ale určitě najít dají

Dominantní pivní značkou ve většině horských chat a masověji zaměřených podnicích západně od Klagenfurtu je Villacher. Märzen je klasické nevybočující univerzální pivo. Nefiltrovaný Zwickl zaujal, lehce nakyslejší, s přídavkem pšeničného sladu ve finále osvěžující kousek. Nealko Freilich (není na fotkách) je obilná záležitost, fajn.

Hirt patří určitě k tomu lepšímu na rakouské scéně (aspoň na té běžně dostupné), ale Märzen i polotmavá 1270 se drží v takovém tom méně výrazném průměru. Pils chutný a voňavější, později ochutnaný nefiltrovaný Kellermeister osvěžující v podobném duchu (i složením) jako Villacher Zwickl. Co mi nesedlo, byl konopný Hanfbier, neurčitě nahořklá podivnost.

Naopak milé překvapení z první fotky je slovinský Laško Zlatorog, pěkně chmelově vonící, jemně hořké pivo. Chutnalo.

Stiegl je ze Salzburgu, takže do Korutan tak úplně nepatří, ale protože patří k mým rakouským favoritům, nešlo mu úplně odolat. Paracelsus Zwickl velmi dobrý, jasný vítěz u mě ale Columbus 1492 Pale Ale – krásně voňavý, ale ne převoněný, hořký, ale ne trpký, krásně pitelný ale.

Schleppe Märzen pro mě k nerozeznání od Villacher Märzen. Wimitzbräu je korutanský minipivovar, jehož piva mi ovšem z průměru také nevybočila.

Stiegl Hell jsem si koupil, protože zrovna ve Falstaffu bodoval v nějaké jejich degustaci. Čisté, voňavé, velmi pitelné – ne zázračné, ale povedené pivo, které se profilem blíží rozhodně českým ležákům než německým helles.

Felsenkeller pivovaru Schleppe leží v Klagenfurtu přeci jen trochu z ruky mimo centrum, ale hned u něj je zastávka autobusu a návštěva se určitě vyplatí. Interiéry i zahrádka jsou moc hezké, byť hluk ze silnice je na zahrádce dost slyšet. Jídlo perfektní, obsluha příjemná, pivní nabídka široká.

Kurvenbier (restaurace je v zatáčce) je nefiltrovaná neprůhlednost pěkne kombinující hořkost se sladovostí, těch bych s chutí vypil víc, jen bohužel nebyl čas.

Zahrádka u Felsenkelleru nabízí i v červencovém horku příjemný stín, jen škoda té silnice…

Nakonec asi nejlepší pivo jsem si koupil až poslední den na cestě domů. Světlé pivo Motl od Gelter Bräu je pro mě pivo z minipivovaru jak má být. Krásně pitelné, jsou z něj cítit všechny ty suroviny, nefiltrované, rád bych někdy ochutnal přímo na místě vzniku. (Tmavé Simale mě tedy až tak neuhranulo, ale celkově taky OK.) Obě lahve jsem koupil v pivotéce Hirter Bräu v Hirtu, která je parádní. Komplet sortiment ve všech myslitelných baleních, sklo, doplňky, trička, zástěry… K tomu korutanské potraviny od lokálních výrobců, vína i piva z malých pivovarů. Opravdový nákupní ráj.